Drveni podovi škripe i poručuju nam da stariji dom zahtijeva dodatnu pažnju. Kupci kuća ili stanova pridaju ogromnu pažnju škripi u parketima i ‘ubijaju’ cijenu. Čak i dugogodišnji vlasnici stambenih prostora prihvataju i priznaju postojanje problema koji je potrebno riješiti.
Na sreću, postoje jednostavne tehnike za popravku škripavih podova, a koje su mnogo lakše za izvesti nego skidati i ponovo postavljati pod.
Zašto drveni podovi škripe
Prije nego se odmah damo u popravke, dobro je znati šta uzrokuje škripu u drvenim podovima. Trenje je glavni razlog. Svaka škripa se svodi na trenje ili trljanje dva podna elementa jedan od drugog:
- Ekseri ili spajalice koje više ne drže drvenu dasku čvrsto u mjestu i prave trenje kroz rupu u drvenoj ploči. Većina škripe je uzrokovana ekserima i splajalicama.
- Dvije drvene daske koje se dodiruju mogu proizvesti trenutni škripavi zvuk. Ponekad, drvna daska pravi trenje s nekim drugim drvenim elementom, kao što je nosiva drvena greda.
- Podni pričvršćivači koji se uvlače i izvlače iz podne grede mogu uzrokovati škripanje poda.
- Metalni kanali, odnosno metalne cijevi za grijanje, ventilaciju ili klima sisteme trljaju se o rupu na podu koja dovodi kanal do nivoa poda. Za razliku od drugih uzroka škripe, ovaj je rjeđi jer se nalazi oko perimetra, na rubnim dijelovima gdje ljudi uglavnom ne hodaju toliko.
- Neravne ili savijene grede trljajući se o podnu podlogu mogu ponekad zaškripati.
Zaustavljanje trenja zaustavlja škripanje. U većini slučajeva to znači fizičku kontrolu ta dva elementa i sprečavanje barem jednog od tih elemenata da se pomjeraju.
Popravljanje škripe odozdo
Kada imate pristupite donjoj strani poda, iz podruma naprimjer, popravak će biti lakši i, u većini slučajeva, nevidljiv.
Ako je u pitanju uređena prostorija i postoji plafon, valjalo bi procijeniti hoće li vrijeme i napor da se ukloni i zamijeni dio stropa za dobivanje pristupa parketu biti korisniji od popravke odozgo. Uklanjanje suhozida je neuredno, kao i ponovno postavljanje. S druge strane, projekt je relativno jeftin, jednostavan i osigurava da ćete ući u srž problema s bučnim podovima.
LOCIRANJE ŠKRIPE
Neka neko odozgo stane na škripavo mjesto. Idite ispod mjesta i odozdo odredite tačnu lokaciju. Označite mjesto kvadratnim oblikom koji ćete oblijepiti molerskom trakom za zaštitu zidova i komada namještaja koja se lako uklanja.
PODBIJANJE PODNE PLOČE
Kucnite drveni podložak između nosača i podne daske ili poda. Ako ovo uspije, uklonite podlošku, premažite ljepilom za drvo i umetnite ponovo. Nagurajte drvenu podlošku tek toliko da zaustavi škripanje.
ZBIJANJE SLOJEVA PODA
Podbijanje drvenih podložaka razdvaja materijale. Međutim, tehnikom zbijanja se drvene podne ploče, ili drugi materijali povlače jedni prema drugima, zbijaju se. Na ovaj način se izbjegava bilo kakav efekt savijanja koji može nastati kod korištenja podložaka i efektivno vraća slojeve u njihovo pravo stanje.
POSTAVLJANJE NOSAČA
Savijene, uvrnute ili nepravilno oblikovane grede mogu se popraviti postavljanjem uzdužnih nosača, naslonjenih na pod ili podne daske.
LIJEPLJENJE PODA
U šav između nosača i podnih dasaka ili podne ploče, stavite građevinsko ljepilo cijelom dužinom.
BOČNA KONTROLA
Ponekad je bočna kontrola jednako važna kao i vertikalna kontrola. Ako vaše grede nemaju blokadu ili trenutni blokovi možda ne rade svoj posao, umetnite daske ili ploče da bi se uklopile između središnjih točaka greda, zbijte ih na dobro na u njihov položaj, a zatim ih ekserima zakucajta u nosače.
Popravljanje škripe odozgo
Kada nemate pristup donjoj strani poda ili ako vam se pristup učini preteškim, imate nekoliko mogućnosti za popravak škripanja poda s gornje strane:
- Ako imate klasični drveni pod od punog tvrdog drveta ili multilayer parket, škripu bi moglo uzrokovati trljanje podnih ploča jedne o drugu. Poprskajte grafit u prahu između dasaka, a zatim lagano utrljajte proizvod u šavove mekom četkom ili krpom. Usisivačem uklonite višak.
- Smanjena razina vlažnosti isušuje drvene podove i naglašava škripanje. Dodavanje ovlaživača zraka za blago podizanje vlažnosti prostorije može eliminirati škripanje.
- Povucite podni prekrivač da biste pristupili podnoj podlozi. Tepih od zida do zida, elastični podovi spajani na ivicama i plutajući podovi mogu se povući jer su samo minimalno pričvršćeni za pod. Nakon njihovog uklanjanja pronađite grede i zavijte kroz podnu oblogu do nosivih greda i to u blizini problematičnih škripavih područja.
- Za tvrdo drvo ili multilayer drvene parkete izbušite rupu pod uglom kroz podnu ploču, direktno iznad nosača. Čekićem zakucajte mali ekser direktno kroz načinjenu rupu. Udubite, odnosno dodatno umetnite ekser u drvo, da biste mogli prekrijti odgovarajućim drvenim punilom.
- Za tepihe koji se ne mogu povući, odvojite vlakna tepiha kako biste izložili područje promjera oko 5 mm. Ako je potrebno, odrežite nekoliko vlakana skalpelom kako biste dovoljno otkrili problematično područje. Zavijte vijak sve dok glava vijka ne bude ravna s podlogom, odnosno sa dnom tepiha. Prstima malo začešljajte vrh tepiha da biste pokrili izrezano područje.
Zaključak
Nekada se škripa može popraviti koristeći savjete izložene u ovom tekstu.
Međutim, u slučaju većih problema i dobro starih parketa, nekada je jedino rješenje skidanje cijelog poda i ponovno postavljanje popravljenih drvenih dasaka, ili kupovina potpuno novog parketa ili drugog drvenog poda.